Без сонячного світла життя на землі було б неможливим. Під дією сонця в шкірі синтезується вітамін D, який володіє найбільшим спектром біологічної активності; стимулюється вироблення гемоглобіну; виробляються ендорфіни, які позитивно впливають на діяльність нервової та імунної системи знижуючи рівень стресу; покращується функція секреції сальних залоз; тканини збагачуються киснем; підвищується вироблення колагену і еластину.
Сонце – необхідне для здоров’я та краси, але ультрафіолетові промені можуть бути небезпечними та шкідливими для організму. При зловживання сонцем УФ-промені запускають процес фотостаріння шкіри, зниженню імунітету, великий ризик винекнення онкозахворювань.
Сонце виробляє три види УФ-променів – А, В і С (UVA, UVB і UVC). УФ-промені класу С (UVC) поглинаються озоновим шаром землі і прямої небезпеки для організму ці промені не становлять, як і не досягають рівня землі. Завдяки УФ-променям класу В (UVB) ми отримуємо омріяну засмагу або згораємо, якщо необережно зловживаємо засмагою. УФ-промені класу В проникають лише до рівня епідермісу, але при зловживанні можна пришвидшити фотостаріння шкіри, як і ризик виникнення онкозахворювань. Найбільший вплив УФ-промені класу В (UVB) на шкіру становлять лише у весняно-літній період.
УФ-промені класу А (UVА) – найнебеспечніші! Мають вплив в будь-яку пору року, у будь-який час доби. Для УФ-променів класу А (UVА) не є перешкодою ні одяг, ні скло, ні хмари. УФ-промені класу А (UVА) можуть проникати в дерму шкіри, руйнуючи і змінючи ДНК клітин. По-перше це – загроза передчасному виникненню зморшок та старінню (колагенові волокна втрачають еластичність, шкіра стає тоншою, втрачається волога), ризик появи гіперпігментації. По-друге це – загроза виникненню раку шкіри.
Надмірне перебування під дією УФ-променів є шкідливим не лише для організму, шкіри, але й для будь-якої мікродермопігментації (перманентний макіяж, татуаж чи мікроблейдинг). Пігмент втрачає виразність, інтенсивність, яскравість і швидше вигорає. Тому засмагаючи необхідно дбати не дише про шкіру і правильне зволоження, але і про захист перманенту, татуювань на тілі. І хоча засмага є протипоказом для перманенту чи татуюванню варта дотримуватись певних рекомендацій та правил.
Знизити шкідливий вплив УФ-променів можна завдяки збалансованому догляду за шкірою, наносячи спреї, креми чи гелі, молочко з сонцезахистом SPF (абревіатура SPF означает Sun Protection Factor) та УФ-фільтрами під час засмаги. Застосовувати парасольки, головні убори від прямого попадання сонця. Засмагаючи у солярії, де УФ-промені більш шкідливі і проникають значно глибше епідермісу використовувати сонцезахистні засоми із сильнішим SPF та УФ-фільтрами захисту.
потрібно використовувати солнцезахисні засоби не лише з позначкою SPF захисту, але і позначками УФ-фільтрів UVA і UVB.
сонцезахист нанести за 20-30хв. до засмагання і повторно наносити щодві години і після контакту з водою (перші дні засмагати не довше 15-30хв, таким чином організм звикає до дії УФ-променів без стресу-опіку).
сонцезахист має відповідати типу шкіри (чим світліша шкіра, тим вищий SPF сонцезахист).
враховувати пору року та континент, де вплив сонця може бути агресивнішим, щоб не отримати опік, наносити максимальний сонцезахист.
ЗАСОБИ СОНЦЕЗАХИСТУ SPF, ЯКІ У СКЛАДІ НЕ МІСТЯТЬ UVA та UVB – ФІЛЬТРІВ, НЕ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ МАКСИМАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ШКІРІ !
SPF- фактор захисту лише від УФ-променів класу В ( UVB, які провокують сонячний опік), а УФ-промені класу А (UVA) не блокують. Сонцезахисні засоби обов’язково мають містити позначки UVA і UVB, а не лише позначку SPF.
Якщо захист від UVB-променів «індексується» літерами SPF, то індексами захисту від UVA-променів є такі літери: PPD (Persistent Pigment Darkening), PA (Protection Grade of UVA) і IPD (Immediate Pigment Darkening). В різних країнах використовуються різні індекси, не завжди виробник вказує ці літери на упаковці сонцезахисту, тому важливо звертати увагу саме на наявність цих літер на упаковці. Зазвичай співвідношення УФ-фільтрів UVA і UVB, як 3:1, але в ідеалі вказівка УФ-фільтрів UVA і UVB має становити 1:1.
НАЙДІЄВІШІ ЗАСОБИ СОНЦЕЗАХИСТУ З СТУПЕНЕМ ЗАХИСТУ 50+ і БІЛЬШЕ !
ЯКИМ ЧИНОМ ОБЕРАЄМО НЕ МЕНШ ВАЖЛИВИЙ SPF ЗАХИСТ ?
Сонцезахист з SPF за своїм складом ділиться на три види: до 10-15 одиниць – базовий, 15-25 – середній і 30-50 – високий. Слід пам’ятати, що сонцезахист з SPF не захистить від впливу УФ-променів класу А (UVA), тому SPF100 не особливо чим відрізняється від SPF50+.
SPF10 забезпечує 90% захисту від UVВ-променів;
SPF20 забезпечує 95%, захисту від UVВ-променів;
SPF30 забезпечує 97%, захисту від UVВ-променів;
SPF50 забезпечує 98%, захисту від UVВ-променів;
SPF100 забезпечує 99%, захисту від UVВ-променів.
Всі UV-фільтри – які нейтралізують шкідливий вплив ультрафіолету – діляться на фізичні і хімічні.
Фізичні – не вбираються шкірою, а утворюють на поверхні щільну плівку (її можна порівняти із своєрідним барєром або екраном), відбиваючи сонячні промені при нанесенні засобу на шкіру зможуть залишати світлі сліди. Проте діють моментально, тоді як хімічним потрібен час, щоб вступити в реакцію з шкірою.
Хімічні – при нанесенні проникають у верхні шари епідермісу і працюють безпосередньо там: поглинають ультрафіолетове випромінювання, виділяючи при цьому тепло (температура шкіри при цьому підвищується), блокують його подальше проникнення в глибину дерми. По суті, на поверхні шкірного покриву відбувається хімічна реакція (звідси і назви фільтрів) – яка безпечна для організму в цілому. І фізичні, і хімічні фільтри захищають шкіру або від UVA-променів, або від UVB-променів, або від обох видів УФ-променів відразу.
КОМУ КАТИГОРИЧНО НЕ МОЖНА ЗАСМАГАТИ :
серйозні шкірні захворювання (псоріаз, дерматит);
цукровий діабет;
захворювання щитовидної залози;
злоякісні і доброякісні пухлини, захворювання жіночої статевої системи (міома, ерозія);
гостра форма туберкульозу;
гіпертонія;
інфекційні захворювання (вітрянка, гепатит);
простуда, підвищена температура тіла;
психоневрологічні хвороби.